شیوه سنتی نمایش ایرانی را نباید فقط در ایام عزاداری استفاده کرد

شیوه سنتی نمایش ایرانی را نباید فقط در ایام عزاداری استفاده کرد

نشست رسانه‌ای نمایش “ساقی” چهارشنبه ۱۱ مرداد با حضور امیر دژاکام کارگردان این نمایش و جمعی از عوامل نمایش و اصحاب رسانه برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، امیر دژاکام نویسنده و کارگردان نمایش در ابتدای این نشست رسانه ای ، امیر دژاکام مدرس دانشگاه و کارگردان این نمایش گفت: گروه تئاتر “ماهان” در تلاشی ۳۰ ساله و بی‌وفقه به تولید نمایش‌های ایرانی دینی مبتنی بر اندیشه  اقدام کرده است که اجرای  نمایش “ساقی” در تالار اصلی نیز در راستای این اهداف است .

وی با اشاره به استفاده از شیوه‌های نمایشی سنتی گفت:در این نمایش از شیوه های نمایش های  نقالی، تخت حوضی، شبیه خوانی و مشابه اینها استفاده شده است ، گاهی شاهد استفاده از این شیوه ها در قالب حرکت های منقطع و از سوی برخی کارگردانان هستیم اما از آنجا که برخی معتقدند اینگونه شیوه ها برای موضوعات اجتماعی امروزی مناسب نیست دیگر به تولید تئاتر با این شیوه اقدام نمی کنند.
دژاکام ادامه داد: به مرور زمان شیوه های تئاتر سنتی باید دستخوش تغییراتی شود اما این بدان معنا نیست که خانه را از پای بست ویران کنیم بلکه باید ستون های این نظام تئاتری استوار مانده را حفظ کرد تا همچنان بتوان رنگ و بوی تئاتر ایرانی را در آن حس کرد.
این هنرمند تئاتر با اشاره به تعزیه به عنوان یکی دیگر از شیوه های سنتی نمایش تصریح کرد: شیوه سنتی نمایش ایرانی را نباید فقط در ایام عزاداری استفاده کرد بلکه در زمان های جشن نیز قابل استفاده هستند، امروز هنر تعزیه علاوه بر پرداخت به شخصیت ائمه اطهار به نمایش زندگی اشخاص بزرگ تاریخی نیز می پردازد.
این کارگردان و مدرس تئاتر افزود: تعزیه عملی عبادی است و با حفظ تمامی رفتارها در آن می توان به جایی رسید که شبیه خوانی با منطقی عقلانی نیز همان حرکت را داشته باشد.وظیفه خطیر ما در این زمانه این است تا به سراغ نظام مبتنی بر مبانی اجتماعی رفته و در این مسیر سعی شود به گونه ای رفتار کنیم که عقلانیت در نمایش ایرانی به فراخور زمان مورد توجه قرار گیرد.

ارسال دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد